به گزارش رادا پرس، “مهدی سنائی” سفیر ایران در روسیه شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی از شبکه «راسیا ۲۴» اعلام کرد که ایران قصد خارج شدن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را ندارد ولی در صورتی که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تعهدات خویش در قبال این توافقنامه پایبند نباشند، این مسئله از جمله سناریوهای ممکن است.

وی توضیح داد: «اگر ایران ببیند که سایر کشورهای شرکت کننده در برجام به تعهدات خویش عمل نمی کنند، ایران هم ممکن است سناریوها و امکانات دیگری را مورد بررسی قرار دهد. البته فعلاً چنین تصمیمی گرفته نشده ولی سناریوهای مختلفی در حال بررسی است. به همین دلیل من فکر می کنم که در حال حاضر مسئولیت اصلی بر عهده سایر شرکت‌کنندگان در برجام و در وهله نخست بر عهده طرف‌های اروپایی است.»

سنائی همچنین یادآور شد: «روسیه و ایران بیش از ۲۰درصد حساب‌های مالی خود در مبادلات تجاری-اقتصادی دو کشور را با استفاده از ارزهای ملی انجام میدهند و نقش ارزهای ملی در مبادلات بازرگانی بین دو کشور در حال افزایش است.

سفیر ایران افزود: «ما شاهد رشد نقش ارزهای ملی در مبادلات بازرگانی هستیم. بر اساس آمار ما، در حال حاضر بیش از ۲۰درصد از مبادلات تجاری-اقتصادی بین روسیه و ایران با استفاده از ارزهای ملی انجام می شود و این شاخص در حال افزایش است. مذاکراتی نیز بین بانک‌های مرکزی در جریان است و دو کشور در حال کار به روی ایجاد مکانیسمی برای افزایش نقش ارزهای ملی در روابط تجاری بین دو کشور هستند، برای اینکه راه دیگری وجود ندارد.»

به گفته وی، ارزهای ملی در مبادلات تجاری جمهوری اسلامی با کشورهای عراق و ترکیه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیش از این “الکساندر نوواک” وزیر انرژی روسیه اعلام کرده بود که حدود ۲۵درصد از حساب‌های مالی بین روسیه و ایران با استفاده از ارزهای ملی انجام می‌شود. در ماه آگوست نیز “آنتون سیلواوف” معاون اول نخست وزیر و وزیر دارایی روسیه، دلار آمریکا را ابزار خطرناکی برای مبادلات مالی بین کشورها دانسته و یادآور شده بود که روسیه تلاش می کند تا در مبادلات نفتی با شرکای خود از ارزهای ملی، از جمله روبل، استفاده کند.

تبلیغات : طراحی سایت حرفه ای | سفارش سئو | رپورتاژ آگهی | مراکز خرید اصفهان