اخبار سیاسیاخبار ویژه

الحاق ناوشکن سهند و زیردریایی سنگین فاتح به نیروی دریایی ارتش

به گزارش رادا پرس، دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش صبح امروز‌ در نشست خبری در آستانه روز نیروی‌دریایی طی سخنانی اظهار داشت: هفتم آذرماه روز خلق حماسه بزرگی برای نیروهای مسلح است که در شصت و‌هفتمین روز از تجاوز دشمن بعثی طومار دشمن در دریا در هم پیچیده شد.

وی افزود: ما در شرایطی قطع وابستگی کامل با استکبار جهانی انجام دادیم که به تازگی بخشی از تجهیزات را در اختیار گرفته بودیم. در آن زمان در کوران انقلاب بودیم و هنوز ساختار های دفاعی به درستی شکل نگرفته بود و‌ سکان هدایت نیروی دریایی به دست فرزندان این کشور افتاد.

دریادار خانزادی با بیان اینکه به برکت انقلاب قطع این وابستگی شروع شد، گفت: بلافاصله بعد از این شرایط، جنگ به نظام جمهوری اسلامی تحمیل شد و شاهد افتخار آفرینی نیروی دریایی در طول ۸ سال دفاع مقدس بودیم که اوج شکوه آن عملیات مروارید بود. ما برای بازماندن خطوط مواصلاتی در دریا بیش از ۱۰۰۰۰ کشتی را اسکورت کردیم و همزمان خطوط مواصلاتی دشمن در دریا را قطع کردیم و‌ اجازه ندادیم کالایی به سمت بنادر عراق برود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: وقتی به تاریخ نیروی دریایی نگاه می‌کنیم، در کوران جنگ دانشگاه امام خمینی(ره) در نوشهر تاسیس می شود که خود من فارغ التحصیل این دانشگاه هستم.

وی ادامه داد: ما در دهه هفتاد وارد حوزه ساخت تجهیزات شدیم و‌ چند زیر دریایی سرآغاز کار برای ساخت زیر دریایی بومی شد. این روند به جایی رسید که شاهد الحاق زیردریایی‌های غدیر بودیم و هفته آینده هم شاهد الحاق یک‌ فروند دیگر از این زیردریایی‌ها در ناوگان جنوب هستیم. بعد از فروپاشی شوروی شاهد حضور اولین ناوهای جنگی‌نداجا در ناوگان شمال بودیم و‌ همزمان کار ساخت اولین ناوشکن در ناوگان جنوب به نام جماران  شروع شد و در سال ۸۸ به نداجا الحاق شد. روند ساخت تجهیزات تا جایی ادامه پیدا کرد که ما امر‌وز از یک‌نیروی دریایی ساحلی به یک نیروی دریایی بین المللی بدل شدیم. به برکت انقلاب، امروز به جایی رسیدیم که توان ایفای تمام نقش‌هایی که از یک نیروی دریایی انتظار می‌رود را داریم.

دریادار خانزادی اظهار داشت: این موفقیت ها در حالی اتفاق افتاد که نیروی دریایی از ابتدای انقلاب در تحریم قرار داشت. مردم ما بدانند این تحریم های هیچ تاثیری بر سامانه های نیروهای مسلح ندارد. در هفته های آتی شاهد الحاق یک‌ ناوشکن با توانمندی های بیشتر از ناوشکن جماران با توان حمل بالگردهای بزرگتر و توان موشکی برای حضور در آب‌های بین المللی به نیروی دریایی خواهیم بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به نقشه های دشمن برای تضعیف توان نیروهای مسلح ایران گفت: بودجه دفاعی ما بسیار کمتر از بسیاری از کشورهای منطقه بود اما نیر‌ی دریایی پیشرفت کرد و ما علاوه بر ناوشکن سهند در هفته آتی شاهد الحاق اولین زیردریایی به نام فاتح به نیر‌وی دریایی خواهیم بود که یک غافلگیری برای دشمن است.

وی ادامه داد: ما نه تنها توان ساخت تجهیزات در داخل‌کشور را داریم بلکه توان تربیت نیروهای انسانی که باید از این تجهیزات استفاده کنند را نیز داریم. امروز در اقصی نقاط جهان پرچم مستکبران را زیر پا می‌گذارند و پرچم جمهوری اسلامی از مرزهای ما خارج شده و به برکت انقلاب اسلامی در عرصه اقیانوس های جهان به اهتزاز در آمده است.

برمانده نیروی دریایی ارتش درباره همکاری با سایر کشورهای گفت: امروز ما از ظرفیت های آموزشی آنها برای نمایش توانمندی دانشجویان خودمان استفاده می‌کنیم. ما دیدارهایی با فرماندهان کشورهای گوناگون داشته ایم و با آنان برای همکاری در زمینه های آموزشی و‌ عملیاتی تعاملاتی کرده ایم. در نظر داریم اولین رزمایش‌ مشترک‌ مقابله با دزدان دریایی در قالب اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند را در سال آینده برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه موضوع تحریم چیز جدید برای نیروی دریایی نیست، خاطر نشان کرد: برای دفاع و امنیت نباید هیچ وابستگی به سایر‌کشورها داشت. ما در حوزه تعمیر و‌ اورهال خودکفا هستیم که بالاترین سطح آن مربوط به زیردریایی است که اولین اورهال روی زیردریایی طارق صورت‌گرفت و به نداجا الحاق شد و‌ اورهال زیردریایی نوح هم طی سال های آینده به پایان می رسد.

خانزادی نیروهای دریایی ارتش و‌ سپاه ید واحده دانست و‌ گفت: هرچه پیش می‌رویم نیروهای دریایی ارتش و‌سپاه به همکاری و هم افزایی امنیت را تامین می‌کنند. امروز امنیت بسیار کامل در خلیج فارس و‌دریای عمان بر قرار است. همکاران من در نیروی دریایی سپاه عهده دارد، امنیت در خلیج فارس هستند و به خوبی این کار را انجام داده‌اند و حتی یک‌ مورد امنیتی هم در این منطقه نداشتیم. روابط دوستانه ما با کشورهایی که حضورشان در منطقه شیطنت آمیز نبوده و‌ به دنبال توسعه تعاملات برای توسعه منطقه باشد برقرار است. اما در دریای  عمان و دریایی خزر‌ هم‌کاملا مستقل  امنیت را تامین می‌کنیم. اگر حضور دیگران بخواهد امنیت منطقه را خطر بیاندازد نیازی به حضور آنان نیست وبرای برقراری  امنیت در منطقه هیچ‌نیازی به کشورهای بیگانه نیست.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به سواحل مکران افزود: امروز این منطقه حرکت شتابانی را در مسیر پیشرفت طی می کند و‌ حضور  نیروی دریایی و دولت با اجرای طرح‌های بلند و کوتاه مدت  در این منطقه تاثیر‌گذار بوده است. در این منطقه هم تحریم‌هیچ‌تاثیری بر روند‌پیشرفت مکران  نخواهد داشت. این حضور موجب همگرایی مردم منطقه با نظام شده است.

 

 

تبلیغات : طراحی سایت حرفه ای | سفارش سئو | رپورتاژ آگهی | مراکز خرید اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن