اخبار سیاسی

عرضه ارز صادراتی در بورس از شنبه با قیمت توافقی

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی که در نشست خبری هفتگی سخنگوی دولت حضور یافت، اظهار داشت: در شرایط فعلی نخواهیم گذاشت کسی به این مملکت خدشه‌ای وارد کند. در عملکرد سه ماهه دولت در زمینه واردات و صادرات ١١ میلیارد واردات داشتیم که ٢.٧ درصد کاهش داشته که این کاهش نیز به دلیل کالاهای غیرضروری بوده است.

وی افزود: ١١ میلیارد و ۶٠٠ میلیون دلار نیز صادرات کشور در سه ماه نخست امسال بود که ١۵.۵ درصد رشد داشت. در این زمینه هم مصرف کننده و هم تولیدکننده مورد حمایت قرار گرفته است.

کرباسیان ادامه داد: نیازهای ارزی کشور در چهار گروه کالایی است که در گروه اول و اولویت دار کالاها را با ارز ٣٨٠٠ تومانی و ۴٢٠٠ تومانی تقسیم بندی کردیم که برابر با ١٨ میلیارد دلار است. گروه بعدی، کالاهای ضروری است که عمدتا مواد اولیه است که ارز آن را از محل صادرات غیرنفتی تامین می کنیم. قطعات منفصله خودرو، ذرت خوراک دامی، برنج، سویا، موبایل، جو، ماشین آلات، کنجاله، لوازم خانگی، روغن دانه، بنزین و اقلام خوراکی از جمله موارد این دو گروه است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر تامین نیازهای ضروری کشور در هر شرایطی، تصریح کرد: صادرکنندگان می توانند ارز خود را در بورس با قیمت توافقی ارائه کنند که کار آن از شنبه آغاز خواهد شد.

کرباسیان اعلام کرد: قرار است روزانه میزان واردات کالا در سامانه ای اعلام شود تا مردم بدانند چه کسانی کالاها را با چه قیمتی وارد می کنند.

*برای مسافران خارجی به جای پول نقد کارت اعتباری درنظر می‌گیریم

کرباسیان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر پیرامون احتمال حذف ارز مسافرتی در آینده، گفت: ما باید نسبت به اتفاقات و رویدادها انعطاف داشته باشیم. روز اول راجع به ارز صادراتی نظرمان چیز دیگری بود اما الان نظرمان چیز دیگری است. درباره ارز مسافرتی باید بگویم با توجه به بازخوردهایی که دریافت کردیم تصمیم جدیدی نگرفته‌ایم.

وی تاکید کرد: به هر حال ممکن است ارز مسافرتی طور دیگری شود از جمله اینکه کارت اعتباری برای مسافران در نظر بگیریم و رایزنی کرده‌ایم که عوض اینکه پول نقد به مردم بدهیم کارت اعتباری به آنان تحویل دهیم و در این زمینه با بانک مرکزی مذاکراتی انجام دادیم. یا اینکه مذاکراتی با ترکیه، روسیه و کشورهای دیگر داشتیم که پول ملی دو کشور به صورت کارت اعتباری فعال شود و مسافران بتوانند از آن استفاده کنند که راجع به همه این موارد در حال تصمیم‌گیری هستیم و ان‌شاءالله امیدواریم که آن را به نتیجه برسانیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ضرورت مقابله با افزایش قیمت کالاها، گفت: سیاست رئیس جمهور این است که کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومان تامین شود و پیش‌بینی ما از نوسان این نرخ پنج درصد است. این ارز حتما تامین می‌شود و طبق آماری هم که اعلام شد تاکنون این ارز تامین شده است. موبایل با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده است و نسبت به سه ماه اول سال گذشته واردات آن ۱۹۴ درصد رشد داشته است، اما یک کسی دنبال بهانه است تا موبایل را با قیمت بالاتر بفروشد که ما اجازه این کار را نمی‌دهیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: در مورد اتفاقی که دیروز در بازار رخ داد سوال این است که چه مشکلی وجود داشت؟ ارز ۴۲۰۰ تومانی که تامین شده بود. ما باید از ابزار نظارتی استفاده کنیم و فضای روانی حاکم بر اقتصاد را کنترل کنیم، قیمت‌ها نباید تغییر کند. ما از حالا برای رفع مشکلات ناشی از تحریم‌ها در حال برنامه‌ریزی هستیم.

کرباسیان با بیان اینکه اقتصاد کوپنی که برخی می‌گویند اکنون ضرورتی ندارد، خاطرنشان کرد: اینجا مساله‌ای مطرح می‌شود که مثلا خودروی سوزوکی گران می‌شود اما سوال این است که چقدر خودروی سوزوکی در کشور تولید می‌شود که با گرانی این خودرو، سایر خودروها هم گران می‌شود؟ آنچه در سبد کالای عامه مردم وجود دارد نباید گران شود، زیرا دولت ارز آن را تامین می‌کند.

وی تاکید کرد: ما اطلاعات واردات کالا با دلار ۴۲۰۰ تومانی را به تدریج روی سایت‌مان قرار می‌دهیم اما فعلا نمی‌خواهیم نامی از واردکنندگان بیاوریم ولی اگر لازم باشد این اسامی را هم اعلام می‌کنیم تا مردم در جریان قرار گیرند مانند موضوعی که روزهای اخیر درباره واردکنندگان موبایل رخ داد.

کرباسیان با بیان اینکه دولت با کسانی که بخواهند از راه‌های غیرقانونی عمل کنند برخورد خواهد کرد، گفت: باید قیمت‌ها از سوی تولیدکنندگان شفاف اعلام شود و آنان برچسب قیمت بر کالاها بزنند تا در مکانیزم رسیدگی به شکایات نیز کار به درستی انجام شود. مردم باید به طور کامل در جریان چگونگی تامین کالاها و قیمت‌ها باشند و با طراحی مکانیزمی که در گمرک در نظر داریم چگونگی ورود کالا، میزان ورود آن و کسی که کالا را وارد کرده مشخص شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه دولت با امکاناتی که داشت موضوع برجام را دنبال کرد و امروز همه از منافع آن می‌توانند استفاده کنند، اظهار داشت: برخی مطرح می‌کنند که فلان شرکت با اتفاقات اخیر در مورد برجام از کشور خارج شده و می‌گویند که دیگر فعالیتی در ایران نمی‌کنند اما ما وقتی موضوع را پیگیری می‌کنیم می‌بینیم که این شرکت همچنان در حال فعالیت است اما چنین ادعاهایی نیز مطرح می‌شود.

وی افزود: من ظرف یک ماه اخیر چهار بار به مجلس رفتم و توضیحاتی را ارائه کردم تا بتوانیم با همدلی کارها را پیش ببریم، ما امروز نیازمند همدلی هستیم تا بتوانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم.

کرباسیان با بیان اینکه معتقدم تولیدکننده داخلی باید اعلام کند چه مقدار ارز دریافت کرده و با چه مکانیزمی کالای مورد نیازش را وارده و چقدر از وی حمایت می‌شود، گفت: تولیدکننده بیاید و این موارد را مطرح کند و به این سوالات پاسخ دهد؛ چرا که ما توقع جدی‌مان این است که با حمایت‌هایی که انجام می‌دهیم تولیدکننده بتواند جوابگوی انتظارات مردم باشد البته این به معنای این نیست که بگوییم همه کارهایمان بی‌عیب است، خیر ما از نقد حمایت می‌کنیم تا کارمان را اصلاح کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: ممکن است ما نتوانسته باشیم ارز را به درستی در جایی برای تولیدکننده تامین کرده باشیم و بروکراسی‌مان ایرادی در جایی داشته باشد بنابراین می‌گوییم که تولیدکننده این مسائل را مطرح کند تا ما ببینیم کارهایمان را به خوبی پیش برده‌ایم یا ایراداتی هم وجود داشته است.

کرباسیان در پاسخ به این سوال که تمدید حساب‌های یک ساله با سود ۱۵ درصد در وزارت اقتصاد به کجا رسیده است؟ گفت: هنوز در این زمینه تصمیم تازه‌ای نگرفته‌ایم و اگر تصمیم جدیدی بگیریم اعلام خواهیم کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص ایجاد بازار ثانویه برای ارز و عرضه با نرخ های بالای ۶۰۰۰ تومان، خاطرنشان کرد: ما ارز را همان ۴۲۰۰ تومان ارائه می‌کنیم و راجع به بازار ثانویه در این زمینه تصمیم‌گیری نکردیم و اگر قرار باشد در این زمینه تصمیم جدیدی بگیریم آن را اعلام می‌کنیم پس اگر چنین چیزی گفته شده درست نیست و ما تصمیمی در این زمینه نگرفتیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ سوالی در خصوص مکانیزم های درنظر گرفته شده برای بازگشت ارز صادراتی، تصریح کرد: تصمیم ما درباره این‌که صادرکننده اظهارنامه صادراتی خود را به بورس وارد کند یکی از این مکانیزم‌هاست که واردکننده کالاهای دسته سوم می‌تواند این اظهارنامه را خریداری کند. مشوق‌هایی هم برای این کار در نظر گرفته‌ایم، معافیت مالیاتی صادرکننده، نبود مالیات بر ارزش افزوده برای صادرات، نبود استرداد حقوق گمرکی و کسب درآمد برای صادرکننده برخی از این مشوق‌هاست.

کرباسیان در پاسخ به سوال دیگری در مورد تفاوت آمار ثبت سفارش و آمار واردات کشور، گفت: ثبت سفارش به عنوان ثبت آمار تلقی می‌شود و لزوما ثبت سفارش به واردات منجر نمی‌شود. ماهیت ثبت سفارش، ثبت آماری است. زمانی که من گمرک بودم ۱۲۰ میلیارد دلار ثبت سفارش شده بود اما واردات ما ۴۲ میلیارد دلار بود. ثبت سفارش هیچ التزامی برای دولت و واردکننده ایجاد نمی‌کند و یک بحث آماری است. برخی افراد ثبت سفارش انجام می‌دهند تا در این صف قرار بگیرند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز بر اظهارنامه اضافه می‌شود، عنوان کرد: ممکن است فرد صادرکننده اظهارنامه آن را در بورس بفروشد و ارز را هم همراه آن به فروش برساند اما اگر ارز را بفروشد، پول ارز را دریافت می‌کند اما اگر اظهارنامه را بفروشد پول آن را دریافت می‌کند پس ممکن است که لزوما ارز را به فروش نرساند.

وی افزود: ما سقف استفاده از گروه سوم را حداکثر روی چهار یا پنج میلیارد دلار می‌بریم و ما بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی‌مان ۲۰ درصد می‌شود و از آن ۱۵ میلیارد دلار ما برای پنج میلیارد دلار برنامه‌ریزی می‌کنیم.

کرباسیان در پاسخ به سوالی پیرامون احتمال ورود صرافی ها به بازار ارز، گفت: صرافی‌ها رسمیت دارند اما تزریق ارزی به آنها انجام نمی‌شود. ما سال قبل ارز آزاد به بازار تزریق می‌کردیم که بتوانیم ریال پول ملی‌مان را حفظ کنیم آن هم در مقابل کسانی که به این پول ملی بی‌توجه بودند. اما از ابتدای امسال پولی به بازار تزریق نکردیم و آن را جزء ذخیره مملکت قرار دادیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد:  آمادگی داریم برای هر تصمیم که در آینده رخ دهد منابع‌مان را داشته باشیم بنابراین ما عوض اینکه این منبع را تبدیل به ریال یا دلار کنیم که برود در خانه‌ها نگهداری شود داریم در ذخایر نگهداری می‌کنیم تا بتوانیم آن را به عنوان تضمینی برای اجرای سیاست‌ها در زمینه نوساناتی که پیش می‌آید، در نظر بگیریم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان با بیان اینکه برگشتن آرامش به جامعه در سطح عمومی اولویت ماست، گفت: الان مشخص است که چقدر منابع ارزی در اختیار داریم و باید آن را چگونه مدیریت کنیم و در همه زمینه‌ها از ارز مسافرتی گرفته تا ارز درمانی و ارزی که برای رانندگان ترانزیت در نظر گرفته‌ایم همه موارد را درصدد هستیم که با مدیریت درست کنترل و توزیع کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن